AJAVEEB

EANÜ TEGEVUSED 2024

JAANUAR

18. jaanuaril toimus Tallinna Tehnikaülikooli Ärikorralduse instituudis EANÜ Tallinna osakonna koosolek. Kokkusaamisel osalesid ka ühingu juhatuse liikmed Mai Maser, Ülle Kurm ja Team’si vahendusel Helle Karro. EANÜ Tallinna osakonna juht prof. Anu Leppiman tegi ülevaate EANÜ tegevusest 2023. aastal. Dotsent Iivi Riivits-Arkonsuo ja Dr Koidu Saia esitasid ettekande teemal „Tähenduslikke mõtteid teadlaskarjääri rajalt“, tuginedes ETAGi uuringu raames kogutud andmetele. Kavandati 2024. aasta tegevuskava. Koosolekul viibijad väljendasid huvi osaleda võimalusel virtuaalselt Tartus toimuvatel ühingu koosolekutel.

31. jaanuaril kohtusime Tartu Ülikooli senati saalis meie ühingu auliikme Ene Ergmaga. Tuntud astrofüüsik ja poliitik Ene Ergma punus eelnevalt kokkulepitud teema „Tähed ja inimesed“ all humoorikalt kokku nii astronoomia põnevad nähtused ja mõisted, kui ka oma mõtted kunstist ja elust. Värskendasime teadmisi ning kuulsime huvitavat galaktikast, tähtede sünnist, mustast august, supernoova mõistest jne. Koosolek kinnitas ka EANÜ majandusaasta aruande.

VEEBRUAR

21. veebruaril kohtusime dr Karin Sibulaga, kes seekordsel kohtumisel rääkis meile vähetuntud Saaremaa naiskirjaniku Helena Ranna elust ja loomingust. Helene Ranna, kelle sünnist hiljaaegu möödus 125 aastat, võitis esimese naiskirjanikuna 1930. aastal Looduse romaanivõistluse teosega „Keha ja Vaim“. Autori elus ja teostes domineeris püüdlus hariduse järele, mis sada aastat tagasi oli üpriski pingeline teema. Kohtumise muutis eriti põnevaks teadasaamine, et Helena Ranna oli Karin Sibula vanatädi, kelle erilise pärandi hulka kuuluvad ka lektori kodus alles hoitud tikandid, pitsid ja kudumid. Väike väljapanek Helena Ranna tegemistest rikastas tublisti kohtumist.

MÄRTS

6. märtsil külastas EANÜ Tallinna osakond Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukogu – ekskursiooni viis läbi erialainfo peaspetsialist Katri Mägi. Tutvusime raamatukogu kujunemisloo, LIB hoone arhitektuurikonkurssi “Ajupuu” kontseptsiooni, ruumide, teenuste ja tulevikuplaanidega. Külastasime ka näitust “Naised, naised, naised!” raamatukogus ning Ärikorralduse instituudi üliõpilastööde väljapanekut LIB-SOC galeriis. Pärastlõunal toimus osakonna nõupidamine – jagasime muljeid 21. veebruaril Tartus toimunud EANÜ seminarist ning arutasime kevadisi kohtumisvõimalusi. 

6. märtsil kohtus EANÜ Tartu osakond meie ühingu liikme professor Reet Mändariga, kes rääkis teemal „Mina ja minu mikroobid“. Saime ülevaate mikroobide maailma salapärasest toimimisest meie kehas. Vahvad näited ja uurimustöö, mille käigus võrreldi kolmekümne- ja saja-aastaste inimeste mikrobioomi, tuletasid meelde tervisliku elustiili toitumistõdesid ja kinnitasid teadmist, et igaüks meist peab ise hoolt kandma oma heade kõhubakterite tervise eest.

APRILL

17. aprillil külastasime Tartu Ülikooli raamatukogu.

Eveli Variku kureerimisel vaatasime Tartu Kunstikooli õpetajate näitust „Elevandiluust torn“. Maalid, skulptuurid ja installatsioonid raamatukogu kolmel korrusel pakkusid rõõmu igale maitsele.

Järgnes kohtumine raamatukogu direktrissi Krista Aruga. Kuna 2025. aastal möödub 500 aastat esimese teadaoleva eestikeelse trükise ilmumisest 1525. aastal, kuulasime ülevaadet kolmest varasemast raamatuaastast (1935/36, 1975/76, 2000/01) ja plaanidest aastaks 1925/ 26. Kohtumise lõpus toimus elav arutelu, mille käigus tekkis mitmeid ettepanekuid, näiteks luua eraldi teos eestikeelse raamatu 500. aastapäeva tähistamiseks. Koosolekul osalejad otsustasid mitte jääda kõrvalseisjaiks, vaid ka ühingu siseselt  keskenduda järgmisel aastal enam kirjandusega seonduvale.

MAI

15. mail külastasid Eesti Akadeemiliste Naiste Ühingu liikmed Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat. Ringkäigu viisid läbi EANÜ liikmed Ene Kangron ja Kristi Kiilu. Seejärel, algusega kell 19 nautisime suures saalis kontserti „Meistrid laval“, kus esinesid Mari Poll (viiul) ja Mihkel Poll (klaver).

29. mail külastasime Tartu Ülikooli botaanikaaeda ja kasvuhoonet. Sirje Vilbaste juhatusel märkasime ja kuulsime mõndagi huvitavat kevadiste taimede kohta.

EANÜ TEGEVUSED 2023

JAANUAR

11. jaanuaril kohtusime Tartu Kunstnike Liidu esimehe Peeter Talvistuga, kes tutvustas meile kunsti 2022 aastanäitust ja rääkis ka Tartu kunstielust üldisemalt. Tore oli kohtuda ka aastanäituse kuraatori Enn Tegovaga.

VEEBRUAR

9. veebruaril kuulasime Tartu Loodusmuuseumis, Vanemuise tn 46 loodusõhtu raames meie ühingu liikme, prof. Marju Kõivupuu vestlust teemal “Mis on ristimetsad ja milline on nende roll tänapäeva loodushoius”.

MÄRTS

25. märtsil külastasid Katri Ling, Mai Maser, Anne Paaver ja Sirje Vilbaste meie ühingu auliiget Anu Rauda tema Kääriku talus, kus üheskoos korrastati Anu arhiivi. Anu ja Siiri juhendamisel vaadati läbi hunnikute viisi vanu ja vähem vanu ajakirju ja muid materjale ning märgistati vastavalt nende kasutamise eesmärgile.

29. märtsil kohtusime sotsiaalpedagoog Kadi Annukiga, kes tutvustas meile hooldusperede temaatikat. Kuna Kadi on perekodu MTÜ Lõunapesa perevanem ja juhataja, kelle peres kasvab neli kasulast vanuses 5-9 aastat, saime lisaks riiklikul tasandil korraldatud hooleta laste võimalustele kuulda lähemalt tema enda pere muredest ja rõõmudest.

APRILL

12. aprillil toimus Kadi Annuki haldatavates ruumides Emajõe tn 1a vestlusring, mille teemaks oli EANÜ juubeliväljaanne. Arutasime, kuidas Tartu vaimust rohkem kuulda saada. Otsustati anda rohkem suunavaid teemasid ja teha korduv üleskutse ühingu liikmetele kirjutada suve jooksul oma mõtteid. Sügisel alustame taas materjalide kogumisega.

26. aprillil kohtusime professor Reet Benderiga, kes on Tartu Ülikooli germanistika professor ning saksa keele ja kirjanduse bakalaureuseõppe programmijuht. Kuulasime põnevat loengut teemal „Baltisaksa-eesti-läti mälupaigad.“ Oli väga huvitav arutleda ja mõtiskleda ammu möödunud aegadest.

MAI

10. mail külastas EANÜ delegatsioon meie ühingu auliiget Anu Rauda Heimtalis. Tulbisülemiga delegatsiooni liikmete Mai Maseri, Katri Lingi, Krista Roosi ja Ülle Kurmi koduaedadest andsime edasi meie kõikide õnnesoovid Anule.

31. mail tutvustas toitumisekspert Mai Maser ühingukaaslastele oma äsjailmunud raamatut „Toit. Mida ja kuidas süüa.“ Toreda arutelu järel tekkis kõigil soov mingit uut rooga katsetada.

JUUNI

10. juunil kohtusime Tartut külastanud Helsingi akadeemiliste naiste delegatsiooniga. Kuna Ann Seilenthal koostas meie ühingu ajaloo ja tegevuse ülevaate soome keeles kirjalikult, jäi kohtumistel kohvilauas ja õhtusöögil rohkesti aega arutleda nii töistel kui ka seltskondlikel teemadel. Jalutuskäik Sirje Vilbaste juhendamisel botaanikaaias oli toredaks pärastlõunaseks vahelduseks.

JUULI

12. juulil kogunesime Mai Maseri koduaeda Puhjas. Tähistasime üheskoos ühingu auliikme Mai Maseri juubelisünnipäeva ning istutasime nüüd juba juurdunud Marie Underi roosi kõrvale Ants Laikmaa roosi. Vestlusringi Marie Underi teemadel juhtisid Mai Maser ja Ann Seilenthal.

SEPTEMBER

13. septembril külastasid EANÜ liikmed TÜ raamatukogus Krista Roosi personaalnäitust teemal “Kolme kodu kannud”. Kuulasime Krista lugusid kannude sattumisest tema kogusse. Kannude hulgas on nii perekondlikult pärandunud kui ka taaskasutuse kaudu kogusse jõudnud nõusid. On nii sajanditaguseid tuntud tootjate kui ka kaasaegset kaunist loomingut. Väga meeleolukas näitus.

NOVEMBER

8. novembril kohtusime neuropsühholoogia professor Anneli Kolkiga, kes rääkis meile laste haiglahirmu leevendamisest hologrammide abil. Hologrammide kasutamine võimaldab haiglas viibivate laste elu-olu muuta mängulisemaks ja põnevamaks. Lõbusate tegelaste jälgimine haarab laste tähelepanu ning muudab nad rahulikumaks, mis võimaldab meditsiinilisel personalil viia läbi vajalikke protseduure ja uuringuid. Video vahendusel kohtusime ka humanoidrobot Pepperiga, kes lastehaiglas aitab arendada laste sotsiaalse suhtlemise oskust.

DETSEMBER

6. detsembril toimus aianduskeskuse GARDEST restoranis Muru ühingu liikmete jõulupidu. Mänguliste tegevustega andsime hoo sisse saabuvatele jõuludele ning kirjutasime ja ütlesime üksteisele toredaid jõulusoove.

19. detsembril kohtusime Tartu abilinnapea Lemmit Kaplinskiga, kes rääkis EANÜ auliikme Aino Kallase ja tema abikaasa Oskar Kallase maja (Riia t 31a) ja sealse pargi käekäigust. Praeguseks on maja müüdud ja pargi detailplaneering elamute ehitamiseks kinnitatud. Arendaja Nordecon oleks nõus maja müüma, kui selle renoveerimisplaan ja rahastaja Eesti-Soome kultuurikeskusena oleks olemas. Sellega saaks ka jäädvustada Kaplinski ja Kallase mälestuse. Tartu linn ei ole praegu valmis projekti rahaliselt toetama.

EANÜ TEGEVUSED 2022

VEEBRUAR

9. veebruaril rääkis kirjandusteadlane Maarja Vaino zoomis raamatukoguaastast, selle eesmärkidest ja korraldatavates tegevustest.

MÄRTS

2. märtsil toimus kohtumine Tartu Ülikooli rektori porfessor Toomas Asseriga.

APRILL

13. aprillil esines ühingu president, prof. Helle Karro TÜ kliinikumi loengusaalis teemal „Naise tervis läbi elukaare”.

JUULI

14. juulil toimus Puhjas Mai Maseri koduaias EANÜ auliikme poetess Marie Underi luuleõhtu. Ülevaatega ühingu ajaloost ja Marie Underist esines Ann Seilenthal. Aeda istutati Marie Underi nimeline roos, mille aretas Mart Ojasalu 2007. aastal.

OKTOOBER

14. oktoobril toimus Tartu Raekojas konverents „Naine muutuvas ühiskonnas“. Ettekannetega esinesid Ann Seilenthal, Mai Maser, Milvi Martina Piir, Andra Siibak, Marju Kõivupuu, Tiia Triin Truusa, Ene Kangron. EANÜ president Helle Karro ettepanekul ja komisjoni kinnitusel anti Mai Maserile auliikme nimetus.

DETSEMBER

21. detsembril toimus kohvikus Pierre ühingu liikmete jõuluõhtu. Viisime läbi lustliku viktoriini erinevate maade jõulu- ja aastavahetuskommetest.

EANÜ TEGEVUSED 2021

JAANUAR

20. jaanuaril esinesid Anu Leppimann ja Ivika Riivits-Arkonsuo teemal „Tõrjutus ja kaasatus digimaailma keerises”.

VEEBRUAR

17. veebruaril kuulasime Katrin Laikoja ettekannet teemal „Kliimamuutuste mõju toiduohutusele”.

MÄRTS

17. märtsil esines Ülle Jaakma teemal „Bio-, ring- ja rohemajandus meie elukeskkonna tasakaalu heaks”.

APRILL

21. aprillil kuulasime professor Marju Kõivupuud teemal ”Rahvameditsiin – ajalik ja ajatu”.

MAI

26. mail esines meediaprofessor Andra Siibak teemal „Ideaalse lapse/vanema konstrueerimine”.

JUUNI

16. juunil kohtusime kirjanik Lauri Räppiga. Teemaks oli Tartu tema kirjanduslikus loomingus.

JUULI

14. juulil toimus EANÜ suvepidu Puhjas.

AUGUST

25.-26. augustil toimus Naiste Ümarlaua suvekool Alus, Raplas. Osalesid Mai Maser ja Anu Leppiman. Esitleti maanaiste küsitluse tulemusi ning pakuti KOVide arengukavadesse naisi puudutavaid teemasid.

Augustis toimus EANÜ aasta akadeemilise noore naisteadlase ja naisteadlase konkursi välja kuulutamine.

SEPTEMBER

17. septembril toimus zoomis ENÜ koosolek teemal Feministlik manifest.

29. septembril tunnistas konkursikomisjon Aasta Akadeemiliseks naisteadlaseks professor Andra Siibak.

OKTOOBER

6. oktoobril toimus EANÜ kohtumine Maarja Vainoga . Järgnes üldkoosolek ja uue juhatuse valimine. Juhatusse valiti: Helle Karro (president), Ülle Kurm, Anu Isküll, Anu Leppiman (Tallinna osak.esindaja) ja Mai Maser.

DETSEMBER

8. detsembril toimus EANÜ jõuluõhtu