AJAVEEB
EANÜ TEGEVUSED 2024
JAANUAR
18. jaanuaril toimus Tallinna Tehnikaülikooli Ärikorralduse instituudis EANÜ Tallinna osakonna koosolek. Kokkusaamisel osalesid ka ühingu juhatuse liikmed Mai Maser, Ülle Kurm ja Team’si vahendusel Helle Karro. EANÜ Tallinna osakonna juht prof. Anu Leppiman tegi ülevaate EANÜ tegevusest 2023. aastal. Dotsent Iivi Riivits-Arkonsuo ja Dr Koidu Saia esitasid ettekande teemal „Tähenduslikke mõtteid teadlaskarjääri rajalt“, tuginedes ETAGi uuringu raames kogutud andmetele. Kavandati 2024. aasta tegevuskava. Koosolekul viibijad väljendasid huvi osaleda võimalusel virtuaalselt Tartus toimuvatel ühingu koosolekutel.
31. jaanuaril kohtusime Tartu Ülikooli senati saalis meie ühingu auliikme Ene Ergmaga. Tuntud astrofüüsik ja poliitik Ene Ergma punus eelnevalt kokkulepitud teema „Tähed ja inimesed“ all humoorikalt kokku nii astronoomia põnevad nähtused ja mõisted, kui ka oma mõtted kunstist ja elust. Värskendasime teadmisi ning kuulsime huvitavat galaktikast, tähtede sünnist, mustast august, supernoova mõistest jne. Koosolek kinnitas ka EANÜ majandusaasta aruande.
VEEBRUAR
21. veebruaril kohtusime dr Karin Sibulaga, kes seekordsel kohtumisel rääkis meile vähetuntud Saaremaa naiskirjaniku Helena Ranna elust ja loomingust. Helene Ranna, kelle sünnist hiljaaegu möödus 125 aastat, võitis esimese naiskirjanikuna 1930. aastal Looduse romaanivõistluse teosega „Keha ja Vaim“. Autori elus ja teostes domineeris püüdlus hariduse järele, mis sada aastat tagasi oli üpriski pingeline teema. Kohtumise muutis eriti põnevaks teadasaamine, et Helena Ranna oli Karin Sibula vanatädi, kelle erilise pärandi hulka kuuluvad ka lektori kodus alles hoitud tikandid, pitsid ja kudumid. Väike väljapanek Helena Ranna tegemistest rikastas tublisti kohtumist.
MÄRTS
6. märtsil külastas EANÜ Tallinna osakond Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukogu – ekskursiooni viis läbi erialainfo peaspetsialist Katri Mägi. Tutvusime raamatukogu kujunemisloo, LIB hoone arhitektuurikonkurssi “Ajupuu” kontseptsiooni, ruumide, teenuste ja tulevikuplaanidega. Külastasime ka näitust “Naised, naised, naised!” raamatukogus ning Ärikorralduse instituudi üliõpilastööde väljapanekut LIB-SOC galeriis. Pärastlõunal toimus osakonna nõupidamine – jagasime muljeid 21. veebruaril Tartus toimunud EANÜ seminarist ning arutasime kevadisi kohtumisvõimalusi.
6. märtsil kohtus EANÜ Tartu osakond meie ühingu liikme professor Reet Mändariga, kes rääkis teemal „Mina ja minu mikroobid“. Saime ülevaate mikroobide maailma salapärasest toimimisest meie kehas. Vahvad näited ja uurimustöö, mille käigus võrreldi kolmekümne- ja saja-aastaste inimeste mikrobioomi, tuletasid meelde tervisliku elustiili toitumistõdesid ja kinnitasid teadmist, et igaüks meist peab ise hoolt kandma oma heade kõhubakterite tervise eest.
APRILL
17. aprillil külastasime Tartu Ülikooli raamatukogu.
Eveli Variku kureerimisel vaatasime Tartu Kunstikooli õpetajate näitust „Elevandiluust torn“. Maalid, skulptuurid ja installatsioonid raamatukogu kolmel korrusel pakkusid rõõmu igale maitsele.
Järgnes kohtumine raamatukogu direktrissi Krista Aruga. Kuna 2025. aastal möödub 500 aastat esimese teadaoleva eestikeelse trükise ilmumisest 1525. aastal, kuulasime ülevaadet kolmest varasemast raamatuaastast (1935/36, 1975/76, 2000/01) ja plaanidest aastaks 1925/ 26. Kohtumise lõpus toimus elav arutelu, mille käigus tekkis mitmeid ettepanekuid, näiteks luua eraldi teos eestikeelse raamatu 500. aastapäeva tähistamiseks. Koosolekul osalejad otsustasid mitte jääda kõrvalseisjaiks, vaid ka ühingu siseselt keskenduda järgmisel aastal enam kirjandusega seonduvale.
MAI
15. mail külastasid Eesti Akadeemiliste Naiste Ühingu liikmed Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat. Ringkäigu viisid läbi EANÜ liikmed Ene Kangron ja Kristi Kiilu. Seejärel, algusega kell 19 nautisime suures saalis kontserti „Meistrid laval“, kus esinesid Mari Poll (viiul) ja Mihkel Poll (klaver).
29. mail külastasime Tartu Ülikooli botaanikaaeda ja kasvuhoonet. Sirje Vilbaste juhatusel märkasime ja kuulsime mõndagi huvitavat kevadiste taimede kohta.
JUULI
10. juulil toimus ühingu liikmete kokkusaamine Mai Maseri aias Puhjas. Nagu ikka, oli suvemuljete jätkuks kavandatud ka tõsisem teema. Sel korral keskendusime EANÜ auliikme Aino Kallase pärandile. Lühikokkuvõtte kirjaniku elust ja loomingust tegi Vaike Potseps. Irja Alakivi juhtimisel arutlesime ka Aino ja Oskar Kallase Raja tänava maja ja sealse liigirikka Sanatooriumi pargi säilitamise teemadel.
OKTOOBER
18. oktoobril toimus Eesti Maaülikooli konverentsisaalis EANÜ konverents KESTLIK ARENG, TEADUS JA NAISELIK TARKUS.
Konverentsi avas Eesti Akadeemiliste Naiste Ühingu president Helle Karro. Tervitussõnad akadeemilisele naisperele tõi pr Sirje Karis. Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma tutvustas praegusaegset Maaülikooli ning selle akadeemilisi suundumusi.
Ettekannetega esinesid Andra Siibak, Anu Leppiman ja Iivi Riivits-Arkonsuo, Katrin Laikoja, Veiko Uri, Monika Suškevičs.
Konverentsi lõpus kuulutati välja EANÜ konkursil 2024 „Eesti akadeemiline naisteadlane“ ja Eesti akadeemiline noor naisteadlane“ valituks osutunud teadlased Ester Oras ja Margot Sepp. Konverentsil osalenud Ester Oras esines lühiettekandega, võttis vastu tunnustuseks valmistatud vaasi ning andis allkirja EANÜ auraamatusse.
NOVEMBER
13. novembril toimus TÜ senati saalis EANÜ üldkoosolek, kus Helle Karro esitas juhatuse tööaruande 2021-2024 ning seejärel valiti uus juhatus.
Toimus kohtumine Sirje Oleskiga. Sirje Olesk on üks parimaid Eesti kirjanduse ja kultuuriajaloo tundjaid. Tema uurimistöö keskmes on olnud Lydia Koidula ja Marie Underi loomingulise pärandi kõrval ka Aino Kallase elutöö. Lisaks on pr. Olesk olnud aktiivne Soome-Eesti kultuurisuhete arendaja. Ta on ka olnud konsultandiks ning õpetanud eesti keelt ja kultuurilugu Helsinki ülikoolis. Teadaolevalt on Aino Kallas EANÜ auliige ja tema pärand on osa meie ühingu eksistentsist.